Aktualności

Odpoczynek po pierwszej części Egzaminu gimnazjalnego. Nastroje pozytywne

100 rocznica odzyskani niepodległości przez Polskę

Dnia 13 kwietnia 2018r rozpoczęliśmy świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pojechaliśmy do Cieszyna, aby obejrzeć 2 ważne wystawy. Pierwsza z nich to Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego dla Niepodległej prezentowana w Zamku Przedsiębiorczości. Poznaliśmy na niej niezwykłe i godne podziwu kobiety, które na przełomie XIX i XX wieku, aby zdobyć wykształcenie, prowadzić własne firmy, realizować pasje musiały wykazać się odwagą, przełamywać stereotypy i przecierać szlaki dla siebie i dla swoich córek i wnuczek. Choć nie walczyły na pierwszej linii frontu, to były zaangażowane w działalność narodową i patriotyczną u progu odzyskania niepodległości i potem już w wolnej Polsce. Druga wystawa Polski duch wolności. Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości w Książnicy Cieszyńskiej, pozwoliła nam odbyć podróż przez dzieje ojczyste i literatury ojczystej od średniowiecza do 1918 roku. Widzieliśmy najwcześniejsze wydania dzieł m.in.kronikarzy średniowiecznych oraz M. Reja, J. Kochanowskiego, I. Krasickiego, A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza, S. Wyspiańskiego. Widzieliśmy też egzemplarz Konstytucji 3 Maja oraz analizy historyczne J. Piłsudskiego i R. Dmowskiego. Tak lubimy poznawać historię.

Spotkanie Wielkanocne

Kraków

Dnia 16 marca pojechaliśmy kolejny raz na wycieczkę do Krakowa. Tym razem naszym celem był udział w dwóch kulturalnych wydarzeniach. Najpierw zwiedzaliśmy rewelacyjną wystawę poświęconą Titanikowi – okrętowi, który będąc najnowocześniejszym statkiem swoich czasów, zatonął podczas pierwszego rejsu. Z wypiekami na twarzy oglądaliśmy wielkie plansze pokazujące budowę, wygląd oraz obrazki z życia na pokładzie statku. Ze wzruszeniem patrzyliśmy na oryginalne eksponaty wyciągnięte z wraku oraz dotykaliśmy ściany lodowej, która miała temperaturę wody w czasie, gdy tonął Titanik. Ponieważ razem z biletem dostaliśmy kopie autentycznych biletów pasażerów, to przy wyjściu na tablicach szukaliśmy ich nazwisk, aby dowiedzieć się jaki był ich los. Potem w przepięknym gmachu teatru im. Słowackiego obejrzeliśmy nowoczesną wersję popularnej Zemsty. Mieliśmy mieszane uczucia co do spektaklu ale cudne wnętrza nas zauroczyły. Był to kolejny bardzo udany wspólny wyjazd.

Ciekawa lekcja chemii


Walentynki

Wigilijne spotkanie

Podczas ostatnich lekcji języków obcych w 2017 roku wspólnie zorganizowaliśmy wigilijkę klas trzecich i drugich gimnazjum. Wszyscy mieli okazje poczęstować się tradycyjnymi daniami. Wspólnie kolędowaliśmy, Zuzia grała na skrzypcach, Pani Beata Matyszkowicz opowiadała nam historie bombek i ,,Cichej Nocy”, a Pan Diego zdradził nam sekret na przygotowanie ziemniaków z sosem czosnkowym.

Warsztaty w BWA

W sobotę, 2 grudnia uczniowie III klasy naszego gimnazjum uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez malarzy biorących udział w 43 Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017.
Bielskie biennale to jeden z najważniejszych konkursów malarskich w Polsce. Artyści, którzy biorą w nim udział, to czołówka współczesnych malarzy. W sobotnie przedpołudnie spotkaliśmy się z malarką Małgorzatą Mirga-Tas, która w swojej twórczości nawiązuje do tradycji, z której sama pochodzi. Jej twórczość jest kolorowa i radosna, jak życie „dawnych” Romów, bo taka właśnie jest historia rodziny pani Małgosi. Na warsztatach zachęcała nas do inspiracji naszym życiem, wykorzystania zdjęć z rodzinnych albumów i stworzenia wokół nich nowej rzeczywistości pasującej do ludzi, których znamy i kochamy.
Maria, dwie Wiktorie, Kuba oraz Maks dali się wciągnąć w „ten” świat. Zainspirowani rodzinnymi zdarzeniami, stworzyli cudowne prace. Wiktoria R. długo poszukiwała inspiracji do stworzenia abstrakcyjnej pracy stylizowanej trochę na secesyjne dzieła Klimta, Maria nawiązała do swoich sportowych zmagań i przyjaźni, Wiktoria J. przerobiła zdjęcie koleżanki i powstał japońska obraz pełen kobiecej ekspresji, Maks stworzył uroczy portret swojego rodzeństwa na tle morza a Kuba namalował zimowy pejzaż.

Święto Odzyskania Niepodległości

10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przygotowana przez uczniów gimnazjum i klasę VII szkoły podstawowej. Część artystyczna była próbą odejścia od typowych akademii z cyklu: „wiersz – piosenka”. Osią przedstawienia była rozmowa, którą młodzież prowadziła w czasie tworzenia wystawy na temat Święta Niepodległości. Scenariusz przedstawienia okazał się strzałem w dziesiątkę. Wszystkie fakty historyczne zostały przekazane w bardzo prosty i jednocześnie interesujący sposób. Uczniowie z młodszych klas słuchali z wielkim zainteresowaniem i ciekawością swoich starszych kolegów. Nie zabrakło oczywiście naszego hymnu i pieśni patriotycznych, które zostały odśpiewane przez całą społeczność szkolną. Całość zamknęła radosna piosenka Kocham cię, Polsko.

DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

24 października obchodziliśmy już po raz trzeci w historii naszej szkoły DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH. Klasy przygotowały plakaty przedstawiające symbole oraz ciekawostki kulturowo – językowe wybranego kraju europejskiego. Klasie VII przypadły Niemcy, II gimnazjum – Hiszpania i III gimnazjum Wielka Brytania. Następnie odbyły się warsztaty językowe. Zagadki, rebusy, ciekawostki, łamańce językowe – to tylko garstka tego, co przygotowali dla uczniów nauczyciele. Następnie była część wokalno-muzyczna i na zakończenie degustacja przyniesionych przez uczniów tradycyjnych, europejskich potraw. Wszystko było pyszne!

„Marzenia do spełnienia, czyli sfrustrowana nauczycielka”

13 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji gimnazjalne koło teatralne przedstawiło humorystyczny skecz pt. „Marzenia do spełnienia, czyli sfrustrowana nauczycielka”. Złota rybka nie mogła sprostać marzeniom nauczycielki – nie spodobało jej się bogactwo, ani przystojny i wysportowany mężczyzna. Ostatecznie dochodzi do wniosku, że jej największym szczęściem w życiu jest bycie nauczycielką. To czyni ją szczęśliwą. Miłym akcentem było wystąpienie Lindy, uczennicy klasy II gimnazjum, która zaśpiewała piękną piosenkę, dedykując ją nauczycielom. Na zakończenie akademii wystąpiła Pani i Pan Dyrektor, składając wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia. Ten dzień był pełen życzliwości i uśmiechu, który gościł na twarzach zarówno nauczycieli jak i uczniów.

REWIZYTA

Od 7.09. do 14.09.2017 gościliśmy z rewizytą koleżanki i kolegów z hiszpańskiej szkoły w Jaen w Andaluzji. Na tę wizytę czekaliśmy od maja. Goście mieszkali w naszych domach. Przygotowaliśmy dla nich ciekawy program pozwalający poznać nasz region. Na trasie wojaży znalazły się takie ważne dla naszej historii miejsca, jak: Kraków, Oświęcim, Wadowice, Częstochowa i Węgierska Górka. Podczas wycieczki Pętlą Beskidzką goście poznali życie i zwyczaje górali beskidzkich. Był też czas na lekcje w naszej szkole oraz naukę poloneza. Na koniec wizyty odbyło się wspólne ognisko, podczas którego każda grupa śpiewała swoje piosenki. Hitem popisów było flamenco brawurowo odtańczone przez jedną z Hiszpanek i don Antonio – opiekuna grupy. Do zobaczenia w przyszłym roku – hiszpańscy przyjaciele!
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Maria Dutka-Pluta

Muzeum Auschwitz-Birkenau

We wrześniu udaliśmy się do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obóz zagłady to miejsce szokujące. Choć przed wizytą dużo o nim słyszałam i wiedziałam, co mnie czeka, to jednak pobyt tam wstrząsnął mną. Ogrom cierpień, strach, głód, tęsknota za bliskimi – to wszystko było udziałem więźniów. Ciężko spoglądałam na rzeczy, które po nich pozostały. Smutne twarze patrzyły na mnie ze zdjęć… Bestialskie znęcanie się oraz zorganizowana zagłada przerosły moje wyobrażenia. Największe wrażenie wywarły na mnie komory gazowe. Gdy myślałam o tych przerażonych ludziach umierających w cierpieniach, chciało mi się płakać. Nigdy nie zrozumiem, jak można było wyrządzić coś tak okrutnego drugiemu człowiekowi…
Sara Stekla

Otwarcie nowego budynku

ZAMEK KSIĄŻĄT SUŁKOWSKICH Z WYSTAWĄ „POD ZNAKIEM RÓŻY NAD BIAŁĄ”

W roku 2017 mija 500 lat od słynnego wystąpienia Marcina Lutra, które zapoczątkowało reformację. Z tego powodu Muzeum Historyczne przygotowało okolicznościową wystawę „Pod znakiem róży nad Białą” oraz szczególny program edukacyjny, w którym mieliśmy szczęście wziąć udział. Podczas zajęć poznaliśmy historię reformacji oraz dzieje bielskich protestantów. Wystawa była bardzo ciekawa. W drugiej części warsztatów weszliśmy w rolę urzędników protestanckich i pisaliśmy dokument gęsim piórem. Zadanie to wymagało od nas ogromnych pokładów cierpliwości i dbałości o każdy szczegół. Po warsztatach udaliśmy się pod pomnik Marcina Lutra, który znajduje się w centrum tzw. Bielskiego Syjonu, w sąsiedztwie ewangelickiego Kościoła Zbawiciela.
Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęty!!!Nowy numer gazetki już jest

Przeczytacie w nim o naszej wizycie w Hiszpanii. Miłej lektury 🙂

10 urodziny Scratch’a

W środę 24 maja włączyliśmy się w międzynarodowe odchody 10 urodzin Scratch’a. W ramach urodzin zorganizowaliśmy pokaz gier i animacji wykonanych przez uczniów w języku wizualnym Scratch. Chętni uczniowie mogli przetestować i zagrać w gry przygotowane przez innych. Na zakończenie urodzin obejrzeliśmy kartki urodzinowe przygotowane dla Scratch’a oraz zjedliśmy pyszny urodzinowy tort.

Przykładowe gry i animacje, które podziwialiśmy:

Hiszpania

Dzień Eksperymentów już za nami

Świetna zabawa i dużo fantastycznej wiedzy:
Eksperymenty w kuchni molekularnej
Eksperymenty z azotem
Robotyka z Lego
Programowanie z Edumatrix

Zajęcia na Uniwersytecie Śląskim oraz wizyta w Muzeum Śląskim w Katowicach

Życzenia

Przed Wielkanocą

W środę gimnazjaliści wcielili się w rolę opiekunów i wspierali młodszych kolegów z Akademii Żaków w ich przygodzie z kogami QR. W swojej roli świetnie się sprawdzili. Następnie sami poszukiwali czekoladowych jajek w szkolnym ogródku.

Spotkanie z Panią Natalią Paruszewską – opowieść o Nowym Jorku

Dnia 28 marca 2017 r. w szkole odbyło się zorganizowane przez panią Agnieszkę Kulpę-Orzeł spotkanie z panią Natalią Paruszewską, która jest native speakerem w szkole językowej Speak Up. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas piątych i szóstych szkoły podstawowej oraz klasy pierwszej i drugiej gimnazjum Akademii Żaków w Bielsku-Białej. Pani Natalia przygotowała dla uczniów interesującą prezentację oraz kilka quizów o Nowym Jorku. Zajęcia odbywały się w języku angielskim. Uczniowie podzieleni na grupy, w których pracowali przez resztę zajęć zaciekawieni wysłuchali interesującej prezentacji o Nowym Jorku jak również z wielkim zaangażowaniem pracowali nad rozwiązaniem quizów tematycznych. Uczniowie mieli możliwość zadać nurtujące ich pytania dotyczące najbardziej znanego miasta na świecie, w którym pani Natalia spędziła 12 lat swojego życia. Na koniec tych nowatorskich zajęć z języka angielskiego nauczycielki wybrały najlepszą grupę, która otrzymała nagrody (kubki, słowniki i inne gadżety).

Zapraszamy na Dzień Eksperymentów

EKSPERYMENTY

rekolekcje

Poniedziałek

10.00 – spotkanie rekolekcyjne dla Gimnazjum

Wtorek

10.00 – spotkanie rekolekcyjne dla Gimnazjum

Środa

8.00 – Spowiedź św. dla Gimnazjum
9.00 – Msza z nauką na zakończenie rekolekcji dla Gimnazjum

Święto Liczby Pi

Także i my w tym roku włączyliśmy się w odchody Święta Liczby Pi. Gimnazjaliści wcielili się w rolę opiekunów grup podczas mobilno-matematycznych podchodów oraz odkodowywania napisu.
Przykładowe zadania ukryte pod kodami QR, z którymi musieli się zmierzyć zawodnicy.

 

Spotkanie z siatkarzami BBTS Bielsko-Biała

W dniu 14.03.2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z siatkarzami BBTS Bielsko – Biała. Odwiedzili nas: Szymon Słodczyk – trener przygotowania fizycznego oraz Przemysław Czauderna – libero. Panowie opowiadali o początkach swojej kariery związanej z siatkówką, jak powinni zachowywać się sportowcy, o odpowiedniej diecie. Podczas spotkanie dzieci również dowiedziały się o tym jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia w sporcie jak np: pompki, przysiady czy deskę, aby nie nabawić się kontuzji o czy przekonały się na własnej skórze. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i pozdrawiamy Klub BBTS Bielsko-Biała.

Warsztaty z języka angielskiego

8 marca uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez dwóch Londyńczyków.

Dzień bezpiecznego Internetu

W tym roku także i my włączyliśmy się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. W środę 22 lutego uczniowie wysłuchali wykładu Pani Nadkomisarz dotyczącego bezpiecznego korzystania z Internetu. Następnie wszyscy mogliśmy obejrzeć plakaty i kolarze zdjęć wykonane przez uczniów. Odbył się także konkurs gier, wykonanych w języku Scratch, nawiązujący do tematyki bezpiecznego Internetu.

NIECH ŚWIĄTECZNY CZAS ZNÓW ODŻYJE W NAS

Tymi słowami rozpoczęliśmy tegoroczne spotkanie jasełkowe, które miało miejsce 12 stycznia w kościele pod wezwaniem świętego Franciszka w Wapienicy. Staranne przygotowania i liczne próby dały w efekcie piękny występ. Wspólne kolędowanie oraz śpiewanie pastorałek i piosenek świątecznych to nieodzowna część naszych corocznych spotkań. Nieodzowna, wyjątkowa i radosna – bo czy ktoś wyobraża sobie świąteczny czas bez wspólnego kolędowania? A ponieważ Żakom – tym małym i tym dużym – śpiewanie wychodzi bardzo dobrze, dlatego ta część naszego występu jest tak ważna. Dodatkowo, gimnazjaliści i uczennice klasy szóstej odegrały krótkie scenki na podstawie tekstów ks. Jana Twardowskiego, które wprowadziły odrobinę refleksji. Wszystko wyszło pięknie.

zyczenia

Spotkanie Wigilijne

Projekcja kina sferycznego

Z okazji Mikołajek szkoła zaprosiła nas na pokaz kina sferycznego. Obejrzeliśmy film pt.: „Jak powstał świat”. W „balonie” wszyscy zajęliśmy najwygodniejszą pozycję – na leżaka i oglądaliśmy. Film był bardzo ciekawy, a sposób jego prezentacji – jeszcze ciekawszy. Momentami mieliśmy takie odczucia, jakbyśmy znajdowali się w kosmosie, a gwiazdy były się na wyciągnięcie ręki. Na koniec krótka rozmowa z prowadzącym na temat filmu i tego, jak powstał świat, rozwiała wszystkie nasze wątpliwości. Świat jest niesamowity! A prezent mikołajkowy był strzałem w dziesiątkę.

Charytatywne kiermasze

Tegoroczne kiermasze charytatywne zakończyły się wielkim sukcesem. Podczas kiermaszu ciast zebrano 1970 zł, natomiast podczas kiermaszu Bożonarodzeniowego – 1599,53 zł. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Wspomnienie andrzejkowej dyskoteki

Informacje dotyczące reformy oświaty

Na stronie Ministerstwa Oświaty www.reformaedukacji.men.gov.pl znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące reformy oświaty. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Święto odzyskania niepodległości – 11 listopada

Dni 10 listopada, radośnie świętowaliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Śpiewaliśmy pieśni legionowe oraz żołnierskie. Wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji pani od historii ,na temat dróg Polski do niepodległości. A potem uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowo- konkursowych podczas, których musieli się popisać wiedzą o Polsce z różnych dziedzin. Emocji było co niemiara. Zwycięscy nagrodzeni zostali wpisaniem 6 do dziennika. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Dzień Nauczyciela

Dnia 13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Wesoły program artystyczny przedstawiający szkolne ziółka przygotowało kółko teatralne klas VI oraz I i II gimnazjum. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego w ciepłych słowach podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za naukę, opiekę, cierpliwość, wyrozumiałość. Następnie nasi najmłodsi koledzy i koleżanki z wielkim przejęciem ślubowali, że będą zawsze z dumą udowadniać, że są godni miana żaka. W nagrodę dostali dyplomy oraz wielkie rogi obfitości wypełnione słodkościami.

Wybraliśmy Samorząd Szkolny

Pod koniec września po przeprowadzonej kampanii wyborczej wybraliśmy Samorząd Szkolny. Wybory miały charakter demokratyczny czyli były wolne, równe, bezpośrednie i tajne. I tak: przewodniczącą została Wiktoria Jaskuła, jej zastępcą Klaudia Żak, skarbnikiem Leon Ogrodzki. Członkami Samorządu są też Krzysztof Sirek i Jakub Staszko. Życzymy im skutecznego działania na rzecz wszystkich uczniów.

Wycieczka Pętlą Beskidzką

We wrześniu udaliśmy się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę dookoła Beskidu Śląskiego. Trasa Pętli Beskidzkiej obejmowała m.in.: Rychwałd, Żywiec, Węgierską Górkę i Wisłę. Mimo tego, że miejscowości te są nam znane i niejednokrotnie już tam byliśmy, o każdej z nich dowiedzieliśmy się czegoś nowego. Pan przewodnik opowiadał bardzo ciekawie.

Skąd wzięła się nazwa największej wsi w Polsce – Kozy? Skąd „przywędrował” kościół w Rychwałdzie? Jak są oznaczone szlaki papieskie? Dlaczego Papieża Jana Pawła II nazywano „wujkiem”? Skąd nazwa „Góra Ochodzita”? Wiecie? My tak! I dodamy, że to tylko garstka naszych wycieczkowych ciekawostek.

Oprócz zdobywania wiedzy znaleźliśmy również czas na krótki spacer po przepięknym parku w Żywcu, zjedliśmy pyszne ciacha w tamtejszej kawiarni, uśmialiśmy się do łez, słuchając prelekcji wyjątkowego pana w Chacie Kawuloka i zwiedziliśmy fort w Węgierskiej Górce.

To była bardzo udana wycieczka!

Gry strategiczne z przedstawicielami Sklepu Hobbystycznego GNOM

W piątek odwiedziło nas 4 przedstawicieli Sklepu Hobbistycznego GNOM. Sprawdzili nasze umiejętności w różnego rodzaju planszówkach. Było świetnie, już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania 🙂

Szkolna Olimpiada Sportowa Żaków

sportowiec

2 czerwca uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pana Łukasza Sikory zorganizowali szkolną olimpiadę sportową. Współzawodnictwo podzielone było na kategorie wiekowe. Pierwsza część przeznaczona była dla klas pierwszych. Nasi najmłodsi koledzy bardzo dzielnie brali udział w przygotowanych konkurencjach. Wszyscy wykazali się szybkością, zręcznością i sprawnością fizyczną, której śmiało możnaby pozazdrościć. Druga część należała do klasy szóstej szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum. Konkurencji sprawnościowych tutaj nie było. Była za to koszykówka. Uczniowie, podzieleni na dwuosobowe drużyny, dali z siebie wszystko. Emocji, krzyków i dopingu było aż nadto. Wygrali najlepsi. Zuzi i Maksowi gratulujemy pierwszego miejsca, pozostałym zawodnikom wspaniałej gry. Za organizację Szkolnej Olimpiady Sportowej – pierwszej nota bene w historii naszego gimnazjum  dziękujemy panu Łukaszowi i uczniom klasy pierwszej gimnazjum. To był dzień pełen emocji i dobrej zabawy.

To były bardzo fajne dwa dni…

Zbiórka o 7:00 przed szkołą. Wyjazd o 7:15, kierunek Dolny Śląsk. Pierwszy przystanek: Paczków, czyli polski Carcassonne. Tak zaczęła się nasza dwudniowa wycieczka w towarzystwie klasy szóstej. Co jeszcze widzieliśmy? Po Paczkowie, bardzo urokliwym miasteczku, udaliśmy się w kierunku Złotego Stoku. Tam, w towarzystwie sympatycznej przewodniczki, zwiedziliśmy kopalnię złota oraz spotkaliśmy alchemika, który z wyjątkowym poczuciem humoru opowiedział nam ciekawostki o arszeniku. Spotkaliśmy również gnoma, widzieliśmy podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”, zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni i jechaliśmy podziemnym tramwajem. Ostatnim punktem programu w pierwszym dniu naszej wycieczki był Kłodzk. Pogoda sprzyjała i spacer po tym pięknym mieście był wielką przyjemnością. Dodatkową atrakcją była podziemna trasa ukazująca scenki o życiu w średniowiecznym mieście. Na koniec zobaczyliśmy ogromną twierdzę, zjedliśmy pizzę i udaliśmy się na nocleg do Wrocławia. Drugi dzień rozpoczęliśmy od Afrykarium we wrocławskim Zoo. Rekiny, płaszczki, hipopotamy, krokodyle i cała otoczka afrykarium bardzo się nam podobały. Potem udaliśmy się do Parku Szczytnickiego na pokaz fontann, spacerowaliśmy po pięknym Ogrodzie Japońskim i udaliśmy się na wrocławski Rynek – ostatni punkt naszej wycieczki. Dwa dni na Dolnym Śląsku minęły nam bardzo szybko. Wycieczka była bardzo udana – sprzyjała nam pogoda i dobre humory. TO BYŁY BARDZO FAJNE DWA DNI…..

Majowe Święta

maj

Tegoroczne majowe święta obchodziliśmy w cieniu pięknego drzewa – dębu. Tu miał miejsce piknik naszych uczniów i ich historyczne wspomnienia: Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Konstytucji 3 maja, 1050 rocznica chrztu Polski… Na piknik przybyli również takie znakomitości jak: Mieszko I, król August Poniatowski czy Historia we własnej osobie.  Program artystyczny przygotowany z okazji majowych świąt był bogaty w fakty historyczne i jednocześnie bardzo ciekawy, interesujący i zabawny. Nie mogło zabraknąć w takim dniu pieśni patriotycznych i uroczyście odśpiewanego hymnu. Dodatkową atrakcją była projekcja ciekawego filmu pt. Animowana historia Polski z barwnym komentarzem pani Marii Dutki – Pluty.

Rewanż być musi !!

Uczniowie klasy 1 gimnazjum nie rzucają słów na wiatr. I długo nie kazali na siebie czekać. Tym razem małe Żaki z klasy 1b miały przyjemność zobaczyć pokaz doświadczeń fizycznych w wykonaniu swoich starszych kolegów. Eksperymenty okazały się bardzo ciekawe i interesujące. Maluszki z wielkim zainteresowaniem oglądały kolorowe płyny i to, co się z nimi działo podczas doświadczenia.

Brawa dla gimnazjalistów za ciekawą lekcję i dotrzymanie słowa!

Niecodzienna lekcja Geografii

W tym tygodniu gimnazjalistów odwiedził na lekcji geografii mały ekspert w dziedzinie mineralogii – uczeń klasy Ib z Akademii Żaków – Kuba Bacia. Z pasją i znawstwem opowiadał o swojej imponującej kolekcji skał i minerałów a starsi koledzy mogli obejrzeć, dotknąć a nawet skosztować (!) próbki skał, o których właśnie się uczą.

Gimnazjaliści obiecali, że w niedalekiej przyszłości zrewanżują się Żakom ciekawym pokazem naukowym.

Spotkanie warsztatowe z Rafałem Sawickim, aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

Parę dni temu mieliśmy ogromną przyjemność wziąć udział w spotkaniu z panem Rafałem Sawickim, aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Spotkanie było wyjątkowe pod wieloma względami. Zaskoczenie i ciekawość towarzyszyły nam od samego początku. W sali nastała totalna ciemność. Po długich sekundach usłyszeliśmy odgłosy. Aktor zeskoczył do nas z sufitu – dosłownie – na linie. Ubrany był w mundur, miał ciężkie, wojskowe buty i trzymał karabin. Przy okazji opowiedział nam, w jaki sposób przygotowywał się do sztuki, z której ten strój pochodzi. Jak wyglądały jego spotkania z prawdziwymi żołnierzami, którzy byli na misjach w Afganistanie czy Kosowie i uczyli go, jak się poruszać, jak trzymać karabin, jak założyć cały ten żołnierski ekwipunek na siebie i bezszelestnie się poruszać. A wszystko po to, aby jak najlepiej wcielić się w rolę.  Aktor w ten sposób rozpoczął opowieść o swojej pracy. Pracy bardzo ciekawej, dającej mnóstwo satysfakcji i radości, ale jednocześnie  ciężkiej i bardzo stresującej.  W opowieści pana Sawickiego nie zabrakło śmiesznych anegdot i ciekawostek. Aktor przedstawił nam osoby odpowiedzialne za stroje i wygląd aktora, opowiedział, co dzieje się za kulisami podczas trwania seansu, jak ważna jest rozgrzewka aparatu mowy, ćwiczenia oddechowe, poprawność dykcji. Co ciekawe – opowieść pana Sawickiego nie ograniczyła się do spokojnej opowieści wygłaszanej z fotela. Aktor cały czas był w ruchu, przebierał się, oddawał się w ręce charakteryzatorki, śpiewał, tańczył, rapował, recytował. Nie było tu miejsca na nudę. Dwie godziny spędzone na małej scenie Teatru Polskiego minęły nam bardzo szybko. Samo zaś spotkanie z Rafałem Sawickim zostanie w naszej pamięci na baaardzo długo.

Życzenia wielkanocne

Niech radosne Alleluja będzie dla Was
ostoją zwycięskiej miłości i niezłomnej wiary.
Niech pogoda ducha towarzyszy Wam
w trudzie każdego dnia,
a radość serca w czasie zasłużonego odpoczynku.

wielkanoc_1680x1050_009_koszyczek__pisanki

Ferie 2016 przeszły do historii

Niestety – wszystko co dobre, szybko się kończy, a szczególnie czas wolny od zajęć w szkole. Ferie 2016 przeszły do historii. Mamy nadzieję, że wszystkim naszym uczniom minęły bezpiecznie i beztrosko. A teraz – pełni energii, chęci do nauki – tak, tak moi drodzy i głodni wiedzy powracamy do szkolnej codzienności. 

Głowa do góry – teraz odliczamy dni do wakacji

FERIE2016

Gazetka Szkolna

Dla tych wszystkich, którzy nie czytali jeszcze naszej gazetki Żak and GO! (choć wierzymy, że takiej osoby w naszej szkole nie ma ) podajemy linki. Można też wejść na stronę: www.juniormedia.pl i tam nas odszukać.

Pierwszy numer: http://www.juniormedia.pl/wp-content/newspaper/11562/zak-and-go.pdf

Drugi numer: http://www.juniormedia.pl/wp-content/newspaper/12125/zak-and-go-1.pdf

Trzeci numer: http://www.juniormedia.pl/wp-content/newspaper/12230/zak-and-go-2.pdf

Nasza gazetka nr 1

Nasza gazetka nr 2

Dyskoteka szkolna

W ostatnim tygodniu przed feriami w szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa. A wraz z dyskoteką świetna zabawa. Choć początek był… dość spokojny Z każdą jednak piosenką nasze chęci do zabawy wzrastały. Była to niewątpliwie zasługa animatorów, którzy prowadzili dyskotekę. Razem z nimi przemierzaliśmy tanecznym krokiem podróż po europejskich miastach. Zaczęliśmy od poloneza.

Oprócz tańców, tych tradycyjnych i bardziej współczesnych, były również konkursy, które wywołały ogromne emocje Gdzie jednak pojawia się rywalizacja, tam również muszą pojawić się emocje – te pozytywne rzecz jasna. Konkursy były bardzo ciekawe i pouczające. I świetnie się przy nich bawiliśmy.

Niespodzianką była pizza. Czy jest ktoś, kto pizzy nie lubi?? Wszyscy zjedliśmy ją ze smakiem. Pełni energii i dobrego humoru powróciliśmy do tańców. To była fajna zabawa!

Fabryka Czekolady w Rudzie Śląskiej

19 stycznia 2016 w składzie – klasa pierwsza gimnazjum i klasa szósta – wybraliśmy się na wycieczkę do Rudy Śląskiej. O godz. 8: 15 przyjechał po nas mały busik. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, w powietrzu unosił się zapach kruchych ciasteczek. Przed wejściem do fabryki przywitała nas pani „kierownik” i pokazała nam ogromny pojemnik, w którym znajdowało się 5 ton czekolady! Wszyscy byli zachwyceni!

Przed wejściem na halę produkcyjną ubraliśmy białe fartuchy oraz czepki na głowę i dokładnie umyliśmy ręce. Następnie podziwialiśmy ogromne maszyny: piece, taśmy, roboty kuchenne. Patrzyliśmy na taśmę pełną małych, równiutko ułożonych ciasteczek, które następnie trafiały „pod prysznic” mlecznej czekolady i wiórek kokosowych. Na końcu pracownicy układali gotowe ciastka w pojemnikach, odsyłali je do maszyny i stamtąd ciastka wychodziły już zapakowane w pudełkach, które my kupujemy w sklepach.

Na pożegnanie każdy z nas otrzymał słodki poczęstunek – różnego rodzaju ciasteczka 🙂 Wszyscy byliśmy zadowoleni.

W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Pszczynie na pamiątkowe zdjęcie – w fabryce był niestety zakaz fotografowania – i zjedliśmy pyszną pizzę. To był bardzo fajny dzień!

WIKTORIA RUSIN

Europejskie Gimnazjum kolęduje

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Śpiewanie kolęd ma w sobie coś magicznego. Dlatego tak ważnym wydarzeniem w naszej szkole są jasełka i wspólne kolędowanie całej naszej społeczności szkolnej wraz z zaproszonymi rodzicami.

W tym roku spotkaliśmy się wszyscy w kościele pod wezwaniem świętego Franciszka w Wapienicy. Zaproszeni goście z uwagą, zaangażowaniem i radością jednocześnie słuchali kolęd, pastorałek i świątecznych wierszy w naszym wykonaniu. Na „scenie” cały czas coś się działo: byli kolędnicy z gwiazdą i pastuszkowie, była piękna gra na instrumentach, spokojne kolędy przeplatały się z rokowymi piosenkami świątecznymi i żywymi pastorałkami. Były też jasełka pt. Świąteczna ulica – bardzo aktualne i „na czasie”, bo mówiące o tym, jak często zapominamy o prawdziwym świętowaniu Bożego Narodzenia na rzecz pracy, zakupów, wyjazdów, o tym, jak często zapominamy o naszych najbliższych.

To był wyjątkowy wieczór. Udało nam się stworzyć przemiłą atmosferę. A na zakończenie czekała na nas przepyszna gorąca czekolada i równie pyszne pierniki.

Świąteczny czas w Europejskim Gimnazjum

Dzisiejszy dzień w Europejskim Gimnazjum był wyjątkowy. Wraz z naszymi młodszymi kolegami z Akademii Żaków spotkaliśmy się na sali gimnastycznej i wspólnie spędziliśmy czas śpiewając kolędy, słuchając fragmentów ulubionych świątecznych książek naszych nauczycieli i rozmawiając o tradycjach, bez których nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia.

Podczas naszego wigilijnego spotkania odwiedzili nas harcerze, od których przyjęliśmy Betlejemskie Światełko Pokoju. Było to bardzo ciekawe i wzruszające doświadczenie.

W tym dniu mieliśmy również zaplanowane wyjście do Banialuki. Razem z uczniami klasy V i VI obejrzeliśmy piękne przedstawienie Mr Scrooge, które powstało na podstawie Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa.

Dzień zakończyliśmy wspólnym, świątecznym i pysznym obiadem.

Koncertowy poniedziałek

Jakiś czas temu gościliśmy w naszej szkole pewnych panów, którzy zabrali nas w muzyczną podróż w czasie… Słuchaliśmy muzyki w wykonaniu średniowiecznego mnicha, białej damy, szlachcica, trubadura i na koniec – współczesnego muzyka.

Było baaardzo wesoło. Panowie byli rewelacyjni!

11 listopada Świeto Niepodlagłości

10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca rocznicę Odzyskania Niepodległości. Motywem przewodnim w tym roku były pieśni patriotyczne. Każda klasa odśpiewała jedną z nich. Nuciliśmy między innymi: Pierwszą Brygadę, Płonie ognisko, Wojenko, wojenko…, Szarą piechotę, Harcerskie ideały oraz Ogniska już dogasa blask. Nie mogło oczywiście zabraknąć hymnu narodowego. Nad całością zaś czuwała pani Maria Dutka Pluta, która w bardzo ciekawy sposób omówiła wydarzenia związane z kontekstem historycznym Święta Niepodległości. 

Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania. Pieśni zaśpiewane były z dużym zaangażowaniem. Wszyscy w tym dniu ubrani byli na galowo. Bez wątpienia, była to wielka lekcja patriotyzmu – niewymuszona, szczera i dająca wiele radości jej uczestnikom

Nasze świętowanie Dnia Nauczyciela

14 października to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Uznaliśmy jednak, że to dobra okazja, aby wspólnie wybrać się na pizzę. Wiktoria R. zaproponowała AL CAMINETTO – restaurację, w której pizzę serwują rodowici Włosi. I to był dobry wybór! Pizza była pyszna, deser podobno też (co potwierdzić mogą dziewczyny.

Wyjście (mimo niekompletnego składu – Kuba, następnym razem idziesz z nami!) bardzo udane. Wszak każda okazja jest dobra, aby się spotkać, porozmawiać i zjeść coś dobrego.

Dzień nauczyciela

W przeddzień święta Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa akademia. Zwykle używa się innych epitetów, np. uroczysta czy upamiętniająca. Nasza akademia była jednak wyjątkowa. Dlaczego? Bo to wyjątkowe święto w każdej szkole. Bo była to pierwsza akademia w naszym Europejskim Gimnazjum. Bo Koło Teatralne, w ramach którego przedstawienie powstało, dało swoje debiutanckie przedstawienie. Aktorzy dali z siebie wszystko i otrzymali najlepszą zapłatę – gromkie brawa od publiczności.

Część artystyczną akademii poprzedziła krótka wzmianka p. Marii Dutki–Pluty na temat historii święta Komisji Edukacji Narodowej. Samo przedstawienie: Jeden dzień z życia ucznia, w którym udział wzięli uczniowie V i VI kl. Akademii Żaków oraz I gimnazjum pod opieką p. Małgorzaty Śpiewak i p. Marii Dutki-Pluty bardzo się podobało zarówno uczniom, jak i Nauczycielom. Swój debiutancki występ w tym dniu miały również Pierwszaki. Były śpiewy, tańce i piękne życzenia. Całość zamknęło wystąpienie Dyrekcji: Europejskiego Gimnazjum – p. Władysława Saletnika oraz Akademii Żaków – p. Teresy Dziedzic. Oby więcej takich wyjątkowych akademii w naszej szkole!

dziennau

Wyjazd Integracyjny

Uczniowie klas I uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym. Uczniowie mieli okazję poznać się nawzajem i zintegrować,  a podczas spaceru zobaczyć piękne okolice Czarnego Gronia.

Tutaj  sprawozdanie